top of page

Doosan Bobcat HQ Offices

Dobříš, Česká republika I Czech Republic

Kanceláře / Offices

Popis projektu / Project Description

Administrativní budova slouží jako sídlo EMEA vedení společnosti. Je součástí stávajícího firemního kampusu spolu s dalšími výrobními a skladovacími zařízeními, včetně distribučních prostor, výzkumného a vývojového centra, skladu a školicího střediska.


Součástí tohoto projektu je také 200 parkovacích míst, nová brána do areálu, veřejný chodník, cyklostezka a veřejné hřiště.


Tým našich architektů a projektantů zajišťoval kompletní projekční a inženýrské služby od architektonické studie, přes DUS, DSP, prováděcí dokumentaci až po autorský dozor.


 

The office building serves as the seat of the EMEA headquarters of the company. It is part of the company's existing campus along with other manufacturing and storage facilities, including distribution space, a research and development centre, warehouse and training centre.


The project also includes 200 parking spaces, a new gateway to the site, a public walkway, a bike path and a public playground.


Our team of architects and designers provided complete design and engineering services from architectural study, through planning and building permit designs, detail design to author’s supervision.

Klient / Client :

Doosan Bobcat

Plocha / Area :

3 650 m²

Dokončení / Completion :

2019

Služby / Services:

Architektonické, projekční a inženýrské práce / Architecture, design and engineering
Autorský dozor / Author’s Supervision

bottom of page