top of page

DATACUBE Datacenter

Bratislava, Slovensko I Slovakia

Průmysl a logistika / Industrial & Logistics

Popis projektu / Project Description

Výstavba dvou nových datových center o rozloze 10 500 m². První bylo postavené na zakázku pro jednoho z hlavních slovenských operátorů mobilních telefonů a druhé pro klienta DCBA s.r.o.

DATACUBE je jediné datové centrum kategorie III v Bratislavě, kde je možné si zvolit poskytovatele telekomunikačních služeb.

V době dokončení šlo o největší a technicky nejnáročnější datové centrum na Slovensku. Bylo navrženo a postaveno tak, aby splňovalo i ty nejnáročnější požadavky jak lokálních, tak i nadnárodních společností.


 

Construction of two new data centres covering an area of 10,500 sqm. The first one was built for one of the main Slovak mobile phone operators and the second one for the client DCBA s.r.o.


DATACUBE is the only category III data centre in Bratislava where it is possible to choose a telecommunications service provider.


At the time of completion, it was the largest and most technically demanding data centre in Slovakia. It was designed and built to meet the most demanding requirements of both local and multinational companies.

Klient / Client :

DCBA

Plocha / Area :

10 500 m²

Dokončení / Completion :

2012

Služby / Services:

Construction Management

bottom of page