top of page

Aviatica Office Center

Praha, Česká republika I Prague, Czech Republic

Kanceláře / Offices

Popis projektu / Project Description

Kancelářská budova Aviatica byla první budovou nové městské čtvrti v místě bývalé průmyslové zóny Waltrovka v Praze. Nabízí moderní kancelářské i maloobchodní prostory o ploše 24 000 m² a podzemní parkoviště pro 470 aut. Špičkový architektonický design budovy a vysoká kvalita použitých materiálů uspokojí i ty nejnáročnější nájemníky.

Konstrukčním systémem budovy je železobetonový skelet, vzhledem k blízkosti tubusu metra bylo nutné zabránit přenosu vibrací do objektu vytvořením dynamického filtru. Horní 4 patra kanceláří byla podepřena ocelovou konzolou a nádvoří vyneseno na předpjatých sloupech a stropních trámech.

Společnost RUBY na projektu zajišťovala službu Construction Management a řídila 47 dodavatelů.

Budova získala certifikaci LEED Gold.


 

The Aviatica office building was the first building of a new urban district on the site of the former Waltrovka industrial zone in Prague. It offers modern office and retail space of 24,000 m² and underground parking for 470 cars. The building's cutting-edge architectural design and high quality materials will satisfy even the most demanding tenants.


The structural system of the building is a reinforced concrete frame, due to the proximity of the metro tube it was necessary to prevent the transmission of vibrations into the building by creating a dynamic filter. The upper 4 floors of the offices were supported by a steel cantilever and the courtyard was carried on prestressed columns and ceiling beams.


RUBY provided Construction Management services on the project and managed 47 contractors.

The building was LEED Gold certified.

Klient / Client :

Penta Investments

Plocha / Area :

50 000 m²

Dokončení / Completion :

2015

Služby / Services:

Construction Management

bottom of page